Skarby medycyny ludowej!

Czarny bez, znany również jako Sambucus nigra, rośnie na obszarach całej Europy, Azji i Ameryki Północnej. Od wieków jest wykorzystywany w kuchniach różnych krajów na całym świecie. Owoce i kwiaty czarnego bzu charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem, a także mają wiele właściwości zdrowotnych. Czarny bez może być wykorzystywany w różnych postaciach - jako składnik potraw, napojów, dżemów, nalewek czy kosmetyków. Bogactwo smaków i tradycji związanych z tym aromatycznym składnikiem jest niezwykle fascynujące i zasługuje na uwagę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wykorzystaniu czarnego bzu w kuchniach różnych krajów, aby pokazać jego niezwykłe właściwości smakowe i zdrowotne.

Spis treści:

 1. Czarny bez w kuchni polskiej
 2. Wykorzystanie czarnego bzu w kuchniach europejskich
 3. Rola czarnego bzu w kuchniach poza Europą
 4. Podsumowanie

Czarny bez w kuchni polskiej

W Polsce czarny bez jest wykorzystywany głównie do przygotowywania soków, nalewek, konfitur oraz dżemów. Popularne są również ciasta i desery z dodatkiem owoców czarnego bzu. W tradycyjnej kuchni polskiej szczególnie ceniony jest sok z czarnego bzu, który można spożywać na zimno lub na gorąco. Nalewka z czarnego bzu, zwana „Hyćka”, jest ceniona za swoje lecznicze właściwości i smak.

Przykłady zastosowania czarnego bzu w kuchni polskiej obejmują:

 • Kisiel z owoców czarnego bzu: klasyczny deser, który przygotowuje się z soku owocowego, cukru i mąki ziemniaczanej, często podawany z bitą śmietaną.
 • Galareta z czarnego bzu: deser na bazie soku z owoców czarnego bzu, żelatyny i cukru, podawany z waniliowym sosem lub lodami.
 • Kompot z owoców czarnego bzu: napój na bazie owoców czarnego bzu, cukru i wody, który można podawać na zimno lub na gorąco.

Wykorzystanie czarnego bzu w kuchniach europejskich

Czarny bez jest popularny również w innych krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii z owoców czarnego bzu sporządza się tradycyjny napój o nazwie „elderberry wine”(wino z czarnego bzu). We Francji, Austrii i Niemczech czarny bez jest wykorzystywany do produkcji syropów, likierów i deserów. W kuchni włoskiej owoce czarnego bzu są często dodawane do sałatek owocowych oraz deserów. W krajach bałkańskich popularne są także nalewki oraz dżemy z owoców czarnego bzu.

Przykłady zastosowania czarnego bzu w kuchniach europejskich obejmują:

 • Holunderblütengelee(Austria): galareta z kwiatów czarnego bzu, podawana z serem i pieczywem.
 • Sambucus fritters(Włochy): smażone placuszki z kwiatów czarnego bzu, podawane z cukrem pudrem i miodem.
 • Fliederbeersuppe(Niemcy): zupa z owoców czarnego bzu, przygotowywana z mąką, cukrem, cynamonem i goździkami, podawana z pieczywem lub plackami.
 • Elderflower cordial(Wielka Brytania): orzeźwiający napój bezalkoholowy na bazie kwiatów czarnego bzu, cukru, cytryny i wody.

Rola czarnego bzu w kuchniach poza Europą

W kuchniach pozaeuropejskich czarny bez również znajduje zastosowanie. Na przykład, w kuchni amerykańskiej owoce czarnego bzu wykorzystuje się do sporządzania dżemów, soków i deserów. W kuchni meksykańskiej z kwiatów czarnego bzu przygotowuje się tradycyjny napój o nazwie "agua de flor de sauco"(woda z kwiatów czarnego bzu). W Australii zaś czarny bez jest wykorzystywany do produkcji soków, a także jako dodatek do potraw mięsnych.

Przykłady zastosowania czarnego bzu w kuchniach poza Europą obejmują:

 • Elderflower lemonade(Kanada): orzeźwiający napój na bazie kwiatów czarnego bzu, wody, soku z cytryny i cukru, serwowany z lodem.
 • Tarta de sauco(Meksyk): tarta z owocami czarnego bzu i ciastem kruchym, często podawana z sosem waniliowym lub bitą śmietaną.
 • Elderberry chutney(Indie): pikantny sos na bazie owoców czarnego bzu, przypraw, octu i cukru, idealny jako dodatek do dań mięsnych i warzywnych.
 • Pavlova z kwiatami czarnego bzu(Australia): lekki deser na bazie bezy, kremu i owoców, z dodatkiem kwiatów czarnego bzu jako dekoracji i smaku.

Podsumowanie

Czarny bez jest rośliną, która od wieków jest wykorzystywana w kuchniach różnych krajów na całym świecie. Owoce i kwiaty czarnego bzu są nie tylko smaczne, ale także mają wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu zyskują coraz większą popularność. W artykule przedstawiono różnorodność potraw i przepisów z wykorzystaniem czarnego bzu w kuchniach polskiej, europejskich i pozaeuropejskich.

Czarny bez w kulturze kulinarnej różnych krajów jest wykorzystywany na wiele sposobów, dzięki czemu oferuje wiele różnorodnych smaków i tradycji, które warto poznać i spróbować. Czarny bez to nie tylko pyszne składniki potraw i napojów, ale także cenny dla zdrowia, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i przeciwwirusowym.