Skarby medycyny ludowej!
czarny bez na trądzik

Czarny bez na trądzik! Bez jest skutecznym środkiem służącym do pielęgnacji skóry. Jego kwiaty hamują rozwój stanów zapalnych, oczyszczają, wygładzają i tonizują skórę. Szczególnie pobudzają ukrwienie cery dojrzałej, pomagają w utrzymaniu jej wartości pH, działają kojąco na skórę suchą, szorstką i bolącą, zmniejszają również jej przebarwienia.

Trądzik to stan zapalny gruczołów łojowych i mieszków włosowych. To schorzenie warunkowane hormonalnie, przede wszystkim męskimi hormonami płciowymi. Pojawia się przeważnie wtedy, gdy zmieniają się wartości hormonów w organizmie, np. w okresie dojrzewania, podczas miesiączki i w czasie ciąży.

Jak pomaga czarny bez?

Czarny bez na trądzik działa antywirusowo i antybakteryjnie, dezynfekuje, łagodzi stany zapalne, tonizuje i lekko ściąga skórę, wspomaga samowyleczenie. W uzupełnieniu kuracji zaleconej przez lekarza może przyczynić się do tego, że wygląd skóry ulegnie poprawie na dłuższy czas.

Co możemy zrobić?

Oczyszczaj twarz domowym wyrobem wody z kwiatem czarnego bzu. W tym celu przygotuj 40 dkg świeżo zerwanych kwiatów czarnego bzu, litr niegazowanej wody mineralnej i sok z 2 cytryn. Otrząśnij silnie kwiatostany, spłucz je ostrożnie wodą i oberwij kwiaty, potem zalej je wodą mineralną. Gotuj je na wolnym ogniu około 3 minuty. Zdejmij garnek z ognia i odstaw napar na noc. Rano odcedź wywar i napełnij nim butelkę z ciemnego szkła. Po każdym użyciu płynu butelkę powinniśmy szczelnie zamykać i przechowywać w lodówce.

Kąpiel parową twarzy przygotuj z 125 ml zagotowanej wody z czarnego bzu.  Zabieg powinien trwać około 20 minut.

Do przecierania skóry po jej oczyszczeniu możemy użyć naparu lub octu z kwiatów czarnego bzu.